Uudised

Miks McDonald’si burgerid kiiresti hallitama ei lähe?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Restoranikokk ja blogija J. Kenji López-Alt otsustas teha eksperimendi, miks kiirtoidukettides müüdavatel burgeritel on nii pikk säilivusaeg. Kokk koostas nimekirja viiest põhjusest, miks hallitus on visa tekkima: spetsiifiline säilitusaine lihas või saias, kõrge soolasisaldus, niiskuse vähesus, hallituseoste puudumine või burgerite valmistamine vaakumis.

Kuna burger valmistatakse seal, kus on kindlasti õhk ja hallitust, loobus ta nendest teooriatest.

Niisiis miksis mees mitmeid saiu nii McDonald’sist kui enda restorani köögist. Osadele saiadele oli lisatud soola, osale mitte. Erinesid ka pakendid. Mehe käed burgeritega kokku ei puutunud, kuid need jäeti avatud õhu kätte.

Kolm nädalat hiljem nägi McDonald’si burger välja täpselt samasugune kui enne, kuid … niisamuti polnud muutunud ka teised burgerid. Polnud vahet, kas burgeritele oli lisatud soola või mitte. Seega ei saanud põhjus peituda soolas.

López-Alt avastas, et kogu asja võti peitub niiskuses − kõik burgerid olid nädala jooksul “kaalust alla võtnud” ehk kuivanud. Kui puudub niiskus, puudub ka hallitus. Kuna McDonald’s kasutab õhukesi saiu, millel on palju n-ö tühja pinda, kuivavad need kiiresti enne, kui roiskuvad. Samal põhimõttel “töötab” ka vinnutatud liha. Kui McDonald’si burger panna kilekotti, kattub see nädala jooksul samuti hallitusega.

Erinevad burgerikohad kasutavad erinevaid saiu ja koostisosi, mis võivad lisada burgerile niiskust, mistõttu erinevad ka katsete tulemused.

See ei tähenda, et kiirtoidukohtadest ostetud söök oleks tervislikum kui muud toidud, ent ei tasu ka arvata, et burgerile oleks lisatud ulmeaineid, mis selle välimust säilitavad.

Inglise keeles saad tehtud katset lugeda SIIT.