Uudised

“Tervislikud” mahlad sisaldavad rohkem suhkrut kui kokakoola

Pinterest LinkedIn Tumblr

Karastusjookide ostmisest oma lastele on loobunud üsna paljud lapsevanemad, ent nii mõnedki neist asendanud need hoopis mahlaga, lootes, et tegu on tervislikuma variandiga. Kas teadsid, et tegelikult võib olla ühes mahlaklaasis rohkem suhkrut kui kokakoolas?

Ühendus Action on Sugar vaatles enam kui 200 mahla, smuutit ja puuviljajooki ning avastas, et enam kui veerand sisaldas suhkrut rohkem kui Coca-Cola, milles on iga 100 ml kohta 10,6 grammi suhkrut. Uuringus keskenduti eriti mahladele, mis turundatud lastele.

Toitumisspetsialist Kawther Hashem rääkis BBC-le, et lapsevanemad ei tee alati vahet mahla ja mahlajookide vahel. “Paljud vanemad ostavad mahla oma lastele, lootuses, et see on tervislik toode. Lastele tuleks anda nii vähe mahla, kui on võimalik,” ütleb Hashem, kelle sõnul peaks mahl olema pigem aeg-ajaline maiuspala, mitte igapäevane jook.

Suurbritannia tervishoiuameti (NHS) kirurg Sally Norton ütleb, et puuviljadest saadud suhkur on küll looduslik, kuid see ei tähenda veel, et kasulik. Nortoni sõnul on suhkur ikkagi suhkur, mille tarbimist tuleb piirata.

Puuviljades olev suhkur on fruktoos, mis nii väga veresuhkru taset ei mõjuta, kuid võib suurendada maksa ladestuva rasva kogust, mis omakorda võib põhjustada haigusi. Näiteks õunas sisalduv suhkur vaevalt et teeb midagi, kuna õunas on ka kiudaineid. Kui viimased aga kaotatakse (nt mahla puhul), kaovad kiudainete kaitsvad omadused ning suhkur imendub kiiremini. Seda enam, et vaevalt rahuldutakse vaid ühest puuviljast saadava mahlaga. Seega, poole kausitäie puuviljade tegemine mahlaks sisaldab keskmisest kõvasti rohkem suhkrut, kuid parema täiskõhutunde saaksid siis, kui sööksid õuna ja jooksid klaasi vett, ütleb Norton.

Action on Sugar soovib, et tootjad reguleeriks suhkrusisaldust mahlades ning et valitsus kaotaks soovituse, justkui võrduks väike klaas suhkruvaba mahla päevase puuviljakogusega.

Loe ka “Eesti tootjad: me ei ole mahladele kunagi suhkrut lisanud” (Tarbija24, 20.07.2013)