Uudised

Ole füüsiliselt aktiivne, taandub ka depressioon!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Suurbritannia teadlased leidsid veel ühe põhjuse, miks olla aktiivne ning end võimalikult palju liigutada – mida enam end liigutad, seda vähem koged depressiooni sümptomeid.

Ajakirjas JAMA Psychiatry avaldatud uurimuses leiti seos depressiooni ja füüsilise aktiivsuse vahel – inimesed, kes suurendasid aktiivsust nädala lõikes, teatasid vähematest depressiooni sümptomitest kui need, kes trenni ei teinud. Seos oli eriti nähtav nooremas eas.

Teadlased vaatlesid 11 135 inimest. Jälgiti nii katsealuste depressiooni sümptomeid kui ka füüsilist aktiivsust kuni 50. eluaastani. Avastati, et iga lisandunud füüsiline tegevus nädalas vähendas depressiooni tekkimise riski kuue protsendi võrra.

Oletades, et tegu on põhjus-tagajärg süsteemiga, kaitseb füüsiline aktiivsus depressiooni eest. Kui täiskasvanu, kes on 20. kuni 40. eluaastates, suurendab kehalist tegevust nädalas vähemalt kolmele korrale, vähendab ta riski jääda depressiooni 16 protsendi võrra.

“Efekt ilmnes kogu (Suurbritannia) rahvastiku põhjal, mitte üksnes neil, kellel oli kliiniline depressioon,” rääkis uuringu autor Snehal Pinto Pereira (UCL Institute of Child Health).

Füüsilise aktiivsuse suurendamine vähendas depressiooni sümptomeid vanusest hoolimata. See tähendab, et enda liigutamisel on suur roll ka vaimse tervise juures.

Uurimuse kaasautor, epidemioloogia professor Chris Poweri sõnul leidub tõendeid füüsilise aktiivsuse kui ravimeetodi kohta depressiooni puhul, ent antud laiaulatuslik uuring tõestab, et aktiivne eluviis on kasulik tervele rahvastikule.

“Kui igaüks oleks nädalas vähemalt kolm korda füüsiliselt aktiivne, näeksime langust depressiooni haigestumises, lisades siia veel rasvumise, südamehaiguste ja diabeediriski vähenemise,” lisas Power.