Artiklid

5 põhjust, miks sa ei tohiks maapähklivõid süüa

Pinterest LinkedIn Tumblr

Maapähklivõi on pähkli- ja seemnevõidest odavaim ning selle maitsepalett on enamusele meelt mööda.

Populariseeritud läänest pärit maapähklivõi ja marjatarretisega kaetud saiaviilu poolt, on maapähklivõi viimasel kümnendil leidnud koha masside toidulaual ka fitness- ja tervisetoiduna.

Tegelikkuses on maapähklivõi aga kaugeim asi tervisetoidust ning siin on 5 põhjust, miks:

1. Omega-3 ja omega-6 suhe

Omega-3 ja omega-6 rasvhapete suhe keha kudedes on ideaalselt 1:1 – 1:2, see tähendab, et peaksid tarbima toiduaineid, mis sisaldavad peaaegu võrdselt mõlemat rasvhapperühma.

Maapähklid sisaldavad umbes 35g polüküllastumata rasvhappeid 100g kohta ning peaaegu kõik neist on omega-6 rasvhapped, mistõttu selle söömine o-3 ja o-6 suhte tugevalt omega-6 kasuks kallutab.

2. Aflatoksiin

Aflatoksiin on mürgine ja kantserogeenne ühend, mida maapähklites kasvav hallitus toodab. Aflatoksiin on eriti kahjulik lastele, kelles sellega piisavalt suur kokkupuude võib kaasa tuua kasvu aeglustumise ja arengupeetuse. Aflatoksiini tarbimine võib täiskasvanutes ja lastes ka maksakahjustusi ja -vähki esile kutsuda.

3. Fütiinhape

Maapähklid sisaldavad küll inimorganismile vajaminevaid mineraalaineid, aga ka fütiinhapet, mille üheks omaduseks on mineraalide sidumine, muutes need seeläbi mitteomastatavaks. Fütiinhape häirib ka valke ja süsivesikuid lagundavate seedeensüümide (pepsiin, trüpsiin, amülaas) tegevust.

4. Lektiinid

Lektiinid on kleepuvad valgud, mis põhjustavad peensoolte seintele kahju ja isegi rakunekroosi. Aglutiniin on maapähklites sisalduv kuumutamiskindel lektiin. See tähendab, et seda ei neutraliseeri isegi pähklite röstimine. Aglutiniin stimuleerib muuhulgas ka kasvajate arengut.

5. Taimsed õlid, suhkrud

Levinud lisand, mida odavatesse maapähklivõidesse lisatakse, on taimeõli, mis kuumtöötlemise käigus oksüdeerunud on ja seeläbi rakkusid kahjustavaid vabasid radikaale sisaldab. Taimeõlisid kasutatakse ka odavalt toote massi suurendamiseks.

Teine levinud lisand on suhkur, millega paljudele soodsama hinnaklassi maapähklivõidele magusust lisatakse ning samuti soodsalt toote massi tõstetakse. Lisatud suhkru ja maapähklites oleva rasva koos tarbimine muudab kreemi veel tervist kahjustavamaks ja rasvumist soodustavaks kui suhkruta maapähklivõi on.