Uudised

Taimed teavad ja tunnevad, millal söögiks saavad

Pinterest LinkedIn Tumblr

Infokild, et taimedel on teadvus, ei ole just uus informatsioon, kuid Missouri ülikooli uurimuse kohaselt suudavad taimed ka tunnetada, millal neid süüakse ning käivitavad vastavad kaitsemehhanismid, et seda ei juhtuks.

Katsed tehti kressisordiga Arabidopsis thaliana, mis on tihedalt seotud brokoli, porrulaugu, sinepitaimede jt kapsasrohtude perekonnaga. Kõnealust taime kasutatakse teaduslikes eksperimentides sageli, kuna tegu on esimese taimega, mille genoom järjestati − see aitab aru saada, millist ülesannet täidavad geenid ja geenipiirkonnad ning kuidas need on omavahel seotud.

See aitab mõista, millist ülesannet täidavad erinevad geenid ja geenipiirkonnad inimesel, kuidas nad on seotud tervisega ja kuidas neid mõjutada.

Katse jaoks lindistasid teadlased söövat tõuku ehk milliseid vibratsioone edastab kressi sööv tõuk, võttes arvesse teooria, kas taimed tunnevad või kuulevad neid vibratsioone. Kontrolli tarbeks lisati katsesse ka tuule tekitatav vibratsioon, millega taim kokku puutub.

Tulemused?

Kress toodab söömisvibratsioone kuuldes teatud õli, mis on söömisel kergelt mürgine ning mis levib kõigile lehtedele, hoidmaks eemale kiskjaid. Selgus, et kui taimed tundsid või kuulsid tõugu “matsutamise vibratsioone”, tootsid nad rohkem õli. Õli tootmist ei toimunud, kui taimede kasvamise keskkonnas levisid teised vibratsioonid.

Varasemalt on vaadeldud, kuidas reageerivad taimed näiteks muusikale, kuid esimest korda uuriti seda, milline on reaktsioon ökoloogiliselt olulistele vibratsioonidele “Avastasime, et toitumisest lähtuv vibratsioon põhjustab muutusi taime rakkude ainevahetuses, tootes rohkem kaitsva eesmärgiga kemikaale, mis võivad tõrjuda tõukude rünnakut,” kommenteeris uurimuses osalenud teadlane.