Uudised

Kaalulangetamise ravimid sisaldavad keelatud aineid!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Cambridge’i ja Harvardi ülikooli tehtud uuringust nähtus, et isegi kui FDA keelustab mõne toote selles sisalduvate ohtlike ainete pärast, ei tähenda see, justkui kaoks ravim turult.

Ajavahemikus 2009 kuni 2012 keelatud 274 ravimist analüüsiti 27, mille hulka kuulusid nii kõhnumistabletid, potentsi kui füüsist parendavad ravimid ja avastasid, et neid müüdi jätkuvalt pärast keelustamist. Kaks kolmandikku toodetest sisaldas ka keelatud koostisaineid.

Teadlased üllatusid, et tootjatel jätkus nahaalsust müüa täpselt sama toodet isegi pärast keelustamist, kirjutab Journal of the American Medical Association (JAMA).

Näiteks toode nimega Zi Xiu Tang Bee Pollen Capsule keelati 2012. aastal, kuid teadlastel õnnestus seda osta ka 2013. aasta juulis. Niisamuti sisaldus selles keelatud aine sibutramiin – kaalu alandava ravimina ja turule Meridia nime all tulnud aine keelati 2010. aastal, kui teadlased avastasid, et see suurendab südamerabanduse ja infarkti teket. Kuus toodet 27 analüüsitust sisaldas siiani sibutramiini.

Pole välistatud, et tootja on pärast JAMA katseid muutunud ravimite koostisosi, kuid katsed saada neilt kommentaari jäi veebilehel NPR saamata.

„Inimesed, kes neid tooteid müüvad, tuleks tuua seaduse ette,” kommenteerib looduslike toodete eest seisva ühingu tegevjuht Daniel Fabricant.

Fabricant ütleb, et kui toidulisandile on lisatud ravimit, ei ole enam tegu toidulisandiga. „Selles uuringus analüüsitud tooted ei ole toidulisandid. Inimesed, kes neid veebis müüvad, ei esinda tööstust,” lisab Fabricant.

Dieeditablette defineeritakse sageli kui vitamiine, mineraale, ürte või ekstrakte. Ning kuigi võib leida ka looduslikke variante, sisaldab enamik lisaks lubatule ka tundmatuid koostisaineid.

FDA-l on illegaalsele turule raske käppa peale panna, kuna üks välismaal asuv tootmisettevõte võib müüa tooteid mitmele erinevale tellijale. Seega kui ühel edasimüüjal keelustatakse tegevus, müüakse sama toodet mujal edasi.

Ka tarbijal on keeruline otsustada või teada, milline toode kujutab terviseriski, milline mitte. California ülikooli kliinilise farmaatsia professor Candy Tsourounis soovitab hoiduda igasugustest kaalu alandavatest tablettidest.

Isegi kui tablettides ei sisaldu keelatud aineid, kujutavad nad endast terviseriski. „Ükski neist lisanditest ei paista töötavat, et aidata kaasa pikaajalisele kaalukaotusele,” lisab Tsourounis.

Seega – kaalust alla võtmiseks tasuks leida pikaajaline lahendus, mitte jääda lootma imetablettidele. Peamine on siiski reguleerida, mida suhu pistetakse ning millistest toorainetest sööki valmistatakse.

Loe kaalulangetamise ravimitest (“Uus kaalulangetamise ravim kiideti heaks” ka Raudse Tervise lehelt SIIT.